sobota, 6 kwietnia 2013

Nasz dom


Czasem wybieram się na strych. Jest to wyprawa, z której zawsze wracam z jakimś skarbem. Kiedyś znalazłam tam najwspanialszą książkę jaką kiedykolwiek miałam w rękach! Zajmuje bardzo szczególne miejsce na mojej półce.

Książka ma tytuł "Nasz dom" i jest pracą zbiorową wielu autorów wśród których są m.in Henryk Sienkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka i Bolesław Prus! Wydano ją w 1912 roku co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową!
"Nasz dom" to, jak głosi podtytuł, wspaniały "Poradnik praktyczny gospodarczo-społeczny dla kobiety polskiej"! Jest w nim wszystko, co każda gospodyni powinna wiedzieć (od zakładania i prowadzenia gospodarstwa, przez wygląd ścian, podłóg, pokoi, ubioru i "hygieny" każdego mieszkańca, szczegółowego wyposażenia całego domu, wywabiania plam, pomocy ratunkowej aż do spraw prawnych).

Książka ma ponad sto lat, napisana jest przepięknym językiem! :D Każde zdanie z "Naszego domu" warte jest zacytowania! Wybrałam tylko kilka fragmentów:

"Chcąc utrzymać dom w porządku, a uniknąć plagi, zwanej domowemi porządkami, trzeba codziennie sprzątać gruntownie jeden pokój ażeby każdy miał swoją kolej raz na tydzień."

"Po skończonej chorobie odkazić całe mieszkanie, wszystkie rzeczy i książki, zabawki spalić, naczynia użyte do picia, jedzenia - wygotować w rostworze sodowym."

"Dzieci i młodzież (zarówno chłopcy jek i dziewczynki) powinny uprawiać rozmaite sporty takie jak pływanie, ślizgawka, wycieczki, przechadzki itp."

"Podróże poślubne są szkodliwe dla wielu młodych mężatek, które więcej w tym czasie spokoju potrzebują, niż niewygód, nadmiaru wrażeń i podniet."

"Kąpiel codzienna lub natryski pozostaną jeszcze dla wielu niedoścignionym ideałem, brak czasu, warunki mieszkaniowe i materyalne niestety większości utrudniają wykonanie tych zabiegów. Przy odpowiednich jednak chęciach można przy minimalnym wydatku urządzić prysznic pokojowy przenośny i stosować codzienne ablucye całkowite, wreszcie można myć się w miednicy od stóp do głowy codziennie, a 2 razy lub ostatecznie raz w tygodniu brać kąpiel. To ostatnie - jest minimalnem wymaganiem hygieny od kulturalnego człowieka."

"Z brudem i pyłem musimy walczyć bezustannie i szukać środków najskuteczniejszego przeciwdziałania. [...] Posadzka froterowana miła jest dla oka; czyszczenie jej nie przestało być barbarzyńską pracą nawet przy udogodnieniach: wycieraniu benzyną, pomadką, suknem i szczotką ciężką na kiju."

 "Nożów nie myć nigdy bo tępieją. Brudne przecierać i oczyścić ostrza na deseczce obitej skórą, posypanej cegłą utłuczoną miałko i przesianą. Myć tylko trzonki z wodzie z mydłem."

"6 tygodni po porodzie - stanowi okres stopniowy rekonwalescencyi - okres połogowy. Przez ten czas nie kąpać się, żyć w abstynencyi, zimą lepiej nie wychodzić z mieszkania."

"Fartuch dla służących oddzielnie do słania łóżek, oddzielnie do przątania i kuchni. Jeszcze jeden fartuch w każdym dobrze zorganizowanym domy, zwłaszcza, gdzie są dzieci jest nieodzowny."

"Nigdy nie zwierzać się z żadną dolegliwością towarzyszom wycieczki. To źle oddziaływa."

*Pisownia oryginalna!Ferdek oglądający film w 3D oraz Laura wpatrująca się we mnie z nadzieją na zabawę ;)


25 komentarzy:

 1. Zabawki spalić i nie wychodzić z domu w zimie po porodzie mnie rozwaliły!!! :)

  Nieocenione są sposoby na przeżycie naszych przodków:)

  Pozdrawiam i zapraszam
  franiszkania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie dokładnie to samo :D! I podróże poślubne źle oddziałowujące :D!

   Usuń
 2. OMG, cytaty mnie rozłożyły na łopatki!

  OdpowiedzUsuń
 3. to Ty masz na tym strychu niezłe arcydzieła:)) Ja uwielbiałam buszować u mojej babci po strychu, znajdowałam tam i ksiązki i inne tym podobne cudeńka (O!kiedyś nawet pseudopamiętnik mamy:))
  Pies w okularach jest boski! Drugi też! Więcej ich masz? :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Psów czy książek? :D Psów więcej nie mam. Książki - owszem :>

   Usuń
 4. czad!! :-) ciekawe co powiedzą za 100 lat o naszych poradnikach na temat wychowania dzieci, bycia perfekcyjną panią domu itp...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą się śmiać z nas tak jak my z naszych prababek ;p

   Usuń
 5. nożów nie myć, bo tępieją :D:D
  :))))
  Laura jest cudowna... Ferdek zresztą też.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale masz cuda na strychu! Ja wczoraj też znalazłam kilka starych książek- m. in. ABC Porządków domowych i zbiór felietonów ;). Ale nic nie przebije Twoich połogów i podróży poślubnych :(.
  :P
  Buziak, Mery :*!

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę mieć tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może można gdzieś ją nabyć? :) W jakimś antykwariacie? Patrzyłam na allegro, ale nie ma :(

   Usuń
  2. nie wiem czy można ją nabyć, ale przeczytać można o tutaj http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=34968 :)

   Usuń
 8. Śmiejcie się śmiejcie:)) A noże w zmywarce nie tępieją?? I to jak! Mądra książka! Fajnie mieć taki skarb.

  OdpowiedzUsuń
 9. jeju! myłam się! i wychodziłam! w połogu! :D o ja nieszczęsna ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wychodziłam w połogu i przeziębiłam piersi. Wrogowi nie życzę :(
   A o myciu się nie było mowy, tylko o kąpaniu, tzn.wylegiwaniu się w wodzie, a to jednak niezbyt higieniczne w połogu.
   Zgadzam się z Karoliną, to mądra książka :)

   Usuń
 10. Bardzo fajna ksiazka;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. :)
  Dużo w niej mądrości, takich uniwersalnych :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Genialne! Nie wiem która najlepsza ale przy "Podróżach poślubnych..." głośno się śmiałam... :)

  OdpowiedzUsuń
 13. ja też mieszkając w domu dziadków męża mam taki strych, garaż i piwnicę - a tyle tam skarbów że wejść się nie da by je upolować ale tą książkę też znalazłam w biblioteczce babcinej- tylko muszę się przyznać nie doceniłam jej:( odłożyłam na miejsce, teraz chyba wrócę po nią i się wczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chyba się w Laurze zakochałem :)
  xoxo
  http://livingwithpepe.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń